آرشیو مطالب در دسته بندی ‘عملياتها ، جنگ ، شهداي شاخص’

هفت خاطره‌ی رهبر انقلاب از دوران دفاع مقدس

aghaهفت خاطره‌ی رهبر انقلاب اسلامی از دوران دفاع مقدس
 زنی که تمام هستی‌اش را به جبهه فرستاده بود
من در سفر همدان که در دو سه روز، سه چهار روز قبل بودم، بعد از آن که سخنرانی کردم و آمدم، یک نامه‌ای به من دادند از یک خانمی که یک تکه‌هایی از این نامه را گفتم برای شما بخوانم. اینها نمونه‌های بسیار ظریفِ استثنایی است در تاریخ. البته خوشبختانه در روزگار ما اینها استثنائی نیست، اما در تاریخ حقیقتا استثنائی است.

ادامه مطلب »

فرماندهانی که درفتح خرمشهر حضور داشتند

نکته مهم در سازمان رزم نیروهای خودی همکاری نزدیک سپاه و ارتش در این عملیات بود که در طول دوران جنگ نظیر نداشت. ادامه مطلب »

حماسه آزادسازی خرمشهر

خرمشهرآزادسازی خرمشهر در سوم خرداد ۶۱، یکی از مهم‌ترین وقایع در تاریخ انقلاب و جنگ تحمیلی است. عملیات فتح خرمشهر، به دلیل اهمیت آن از نظر نظامی و سیاسی به مطالعۀ فراوان نیاز دارد که در این مقاله، به اختصار بدان می‌پردازیم.
این عملیات با نام «بیت المقدس» طی ۳ مرحله انجام شد و ۲۵ روز به طول انجامید. رمز عملیات، ذکر مقدس «یا علی بن ابیطالب )ع(» بود و در ساعت ۳۰ دقیقۀ بامداد ۶۱/۲/۱۰ آغاز شد. غرب کارون، جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، مناطقی بودند که این نبرد در آن مناطق شکل گرفت. وسعت منطقۀ عملیات، حدود ۶۰۰۰ کیلومتر مربع بود.[۱]

سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر

زندگینامه شهید پاکنژاد

شهید دکتر سید رضا پاکنژاد (محقق و نماینده مجلس)

خداوند، سوم آذر ماه سال ۱۳۰۳ هجری شمسی، کودکی را به خانواده سید ابوالقاسم عطا کرد، که نام او را از هشتمین خورشید تابناک آسمان ولایت و امامت برگرفتند و رضا نهادند. ادامه مطلب »

نقل خاطراتی از پدر موشکی ایران

tehrane

دکتر محسن رضایی:

….. پس از عملیات طریق القدس بین شهید حسن باقری و سردار رشید این صحبت بود که ما باید حتماً برای توپخانه فکری بکنیم. این ها در ذهن من بود که وقتی از دیده بانی عملیات فتح المبین برمی گشتیم به حسن باقری گفتم: افرادی  را برای تشکیل توپخانه به من معرفی کن. او هم با آقای رشید صحبت کرد و هر دو به این نتیجه رسیده بودند که بهترین گزینه برای این کار حسن مقدم است. ادامه مطلب »

خلبان احمد کشوری چگونه شهید شد؟

keshvare2
به گزارش ایسنا؛«احمد کشوری» افتخار اسلام و هوانیروز است و به وسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتشی نمونه لقب گرفته است. از شجاعت پدرش همین بس که رئیس ژاندارمری در یکی از شهرهای شمال بوده و با سردمداران زر و زور مبارزه می‌کرد و در آخر مجبور به استعفا شد و سپس به کشاورزی پرداخت و از قدرت روحی مادرش چه چیز بالاتر از این که در هنگام دفن پسرش در حالی که عکس او را می‌بوسید و پرچم جمهوری اسلامی را که به دست خودش دوخته بود، بر سر مزار او می‌آویخت و فریاد می‌زد: احسنت، پسرم،‌احسنت پسرم.

ادامه مطلب »

خبر شهادت دکتر بهشتی چگونه به رهبر انقلاب رسید؟

در سالروز حادثه‌ی هفتم تیرماه، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR خاطره‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از چگونگی اطلاع‌یافتن از شهادت آیت‌الله بهشتی را منتشر می‌کند. ادامه مطلب »

اینجا خاک منه…

1400942941788666_large

۵ اردیبهشت – سالروز حادثه طبس

سالروز حمله آمریکا به ایران (واقعه طبس)

پنجم اردیبهشت ماه مصادف است با حمله نظامى آمریکا به جمهورى اسلامى ایران در طبس در چنین روزى‏ دنیا شاهد شکست مفتضحانه شیطان بزرگ در مقابله با نهضت خونین اسلامى ایران بود و نیز در این ماجراعظمت و شکست ناپذیرى انقلاب الهى ما به جهانیان ثابت گشتاین‏ شکست مفتضحانه، زمانی رخ‏داد که‏ آمریکادرصدد برآمده‏ بود تا سرافکند گی و افتضاح ناشى از تسخیر لانه‏ جاسوسى در تهران را با ربودن جاسوسان از لانه جاسوسى جبران کند ادامه مطلب »