آرشیو مطالب در دسته بندی ‘عملياتها ، جنگ ، شهداي شاخص’

حماسه آزادسازی خرمشهر

خرمشهرآزادسازی خرمشهر در سوم خرداد ۶۱، یکی از مهم‌ترین وقایع در تاریخ انقلاب و جنگ تحمیلی است. عملیات فتح خرمشهر، به دلیل اهمیت آن از نظر نظامی و سیاسی به مطالعۀ فراوان نیاز دارد که در این مقاله، به اختصار بدان می‌پردازیم.
این عملیات با نام «بیت المقدس» طی ۳ مرحله انجام شد و ۲۵ روز به طول انجامید. رمز عملیات، ذکر مقدس «یا علی بن ابیطالب )ع(» بود و در ساعت ۳۰ دقیقۀ بامداد ۶۱/۲/۱۰ آغاز شد. غرب کارون، جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، مناطقی بودند که این نبرد در آن مناطق شکل گرفت. وسعت منطقۀ عملیات، حدود ۶۰۰۰ کیلومتر مربع بود.[۱]

سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر

هفت خاطره‌ی رهبر انقلاب از دوران دفاع مقدس

aghaبه مناسبت هفته‌ی دفاع مقدس، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR هفت خاطره‌ی رهبر انقلاب اسلامی از دوران دفاع مقدس را منتشر می‌کند.
 زنی که تمام هستی‌اش را به جبهه فرستاده بود
من در سفر همدان که در دو سه روز، سه چهار روز قبل بودم، بعد از آن که سخنرانی کردم و آمدم، یک نامه‌ای به من دادند از یک خانمی که یک تکه‌هایی از این نامه را گفتم برای شما بخوانم. اینها نمونه‌های بسیار ظریفِ استثنایی است در تاریخ. البته خوشبختانه در روزگار ما اینها استثنائی نیست، اما در تاریخ حقیقتا استثنائی است.
این خانم [در نامه] بعد از آن که اظهار ارادت فراوانی به امام و به مسؤولین کردند و می‌گویند همسرم و پسرهایم در جبهه بودند و خواهند بود؛ اظهار شرمندگی کردند که خودشان نمی‌توانند -این خانم- در جبهه شرکت بکنند. بعد می‌گویند که من دو عدد انگشتر ناقابل که تمامی زینت من است و مقداری پول که ماهها آن را جمع کردم و می‌خواستم برای بچه‌هایم لباس گرم زمستانی بگیرم -که نیاز داشتند- ولی شرم دارم که امام عزیزم ۵۰ رزمنده را در سه ماه خرج دهد، من هم باید همین‌ها را که هستی و مالم هست بدهم برای رزمندگان.
ادامه مطلب »

زندگینامه شهید پاکنژاد

شهید دکتر سید رضا پاکنژاد (محقق و نماینده مجلس)

خداوند، سوم آذر ماه سال ۱۳۰۳ هجری شمسی، کودکی را به خانواده سید ابوالقاسم عطا کرد، که نام او را از هشتمین خورشید تابناک آسمان ولایت و امامت برگرفتند و رضا نهادند. ادامه مطلب »

نقل خاطراتی از پدر موشکی ایران

tehrane

دکتر محسن رضایی:

….. پس از عملیات طریق القدس بین شهید حسن باقری و سردار رشید این صحبت بود که ما باید حتماً برای توپخانه فکری بکنیم. این ها در ذهن من بود که وقتی از دیده بانی عملیات فتح المبین برمی گشتیم به حسن باقری گفتم: افرادی  را برای تشکیل توپخانه به من معرفی کن. او هم با آقای رشید صحبت کرد و هر دو به این نتیجه رسیده بودند که بهترین گزینه برای این کار حسن مقدم است. ادامه مطلب »

خلبان احمد کشوری چگونه شهید شد؟

keshvare2
به گزارش ایسنا؛«احمد کشوری» افتخار اسلام و هوانیروز است و به وسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتشی نمونه لقب گرفته است. از شجاعت پدرش همین بس که رئیس ژاندارمری در یکی از شهرهای شمال بوده و با سردمداران زر و زور مبارزه می‌کرد و در آخر مجبور به استعفا شد و سپس به کشاورزی پرداخت و از قدرت روحی مادرش چه چیز بالاتر از این که در هنگام دفن پسرش در حالی که عکس او را می‌بوسید و پرچم جمهوری اسلامی را که به دست خودش دوخته بود، بر سر مزار او می‌آویخت و فریاد می‌زد: احسنت، پسرم،‌احسنت پسرم.

ادامه مطلب »

خبر شهادت دکتر بهشتی چگونه به رهبر انقلاب رسید؟

در سالروز حادثه‌ی هفتم تیرماه، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR خاطره‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از چگونگی اطلاع‌یافتن از شهادت آیت‌الله بهشتی را منتشر می‌کند. ادامه مطلب »

اینجا خاک منه…

1400942941788666_large

۵ اردیبهشت – سالروز حادثه طبس

سالروز حمله آمریکا به ایران (واقعه طبس)

پنجم اردیبهشت ماه مصادف است با حمله نظامى آمریکا به جمهورى اسلامى ایران در طبس در چنین روزى‏ دنیا شاهد شکست مفتضحانه شیطان بزرگ در مقابله با نهضت خونین اسلامى ایران بود و نیز در این ماجراعظمت و شکست ناپذیرى انقلاب الهى ما به جهانیان ثابت گشتاین‏ شکست مفتضحانه، زمانی رخ‏داد که‏ آمریکادرصدد برآمده‏ بود تا سرافکند گی و افتضاح ناشى از تسخیر لانه‏ جاسوسى در تهران را با ربودن جاسوسان از لانه جاسوسى جبران کند ادامه مطلب »

اعلام اسامی شهدای تازه تفحص ‌شده

ya-hossein-logo2بنا بر اعلام روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، پیکرهای مطهر ۸ تن از شهدای دفاع مقدس که اخیراً در خاک عراق و در مناطق عملیاتی «مجنون» و «فاو» تفحص شده‌اند، شناسایی شد.
اسامی و اطلاعات ۴ تن از شهدای شناسایی شده در ادامه می‌آید: ادامه مطلب »