فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد و همسران شهدا مشمول سهمیه استخدامی

معاون حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران از اصلاح و تصویب بند (و) ماده ۴۴ برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد و همسران شهدا نیز می‌توانند از ۲۵ درصد سهمیه استخدامی همه دستگاه‌ها بهره‌مند شوند.کیومرث یزدان‌پناه معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت‌وگو با فارس «توانا» اظهار داشت: در بنده (و) ماده ۴۴ برنامه پنجم توسعه آمده است که دستگاه‌های اجرایی موظف هستند حداقل ۲۵ درصد نیاز استخدامی خود را از میان فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان دارای حداقل ۵ سال سابقه اسارت بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی تأمین و از بتدا آنان را به صورت رسمی و قطعی استخدام کنند. همچنین ۵ درصد سهمیه استخدامی به سایر جانبازان، آزادگان، رزمندگان و همسران و فرزندان آنها اختصاص یابد.

وی افزود: با توجه به اینکه فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان به سن تکلیف رسیده‌اند و بنیاد شهید و امور ایثارگران به لحاظ سازمانی بیشترین متقاضیان را برای استخدام دارد، اصلاح ضعف‌های این قانون که جانبازان را به ۵۰ درصد و آزادگان را به داشتن ۵ سال سابقه اسارت تقلیل داده بود و همسران شهدا، جانبازان و آزادگان را نیز حذف کرده بود، یکی از دغدغه‌های اصلی محسوب می‌شد؛ لذا طرح یک فوریت آن را به مجلس پیشنهاد دادیم که با توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

معاون حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان داشت: بنیاد شهید پیشنهاد داد که به جای واژه «دستگاه‌های اجرایی» از «همه دستگاه‌ها» استفاده شود تا نهادهای حکومتی و دستگاه‌های خاصی همچون شهرداری‌ها، صدا و سیما و تأمین اجتماعی و سایر دستگاه‌ها را نیز شامل شود.

وی ادامه داد: بنیاد شهید خواستار شد تا به جای فرزندان جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر، فرزندان جانبازان ۲۵درصد و بالاتر شامل اجرای این قانون شوند. همچنین سابقه اسارت ‍آزادگان از ۵ سال به ۳ سال تقلیل یافت.

یزدان‌پناه اظهار داشت: همسران شهدا نیز که از بند (و)‌ ماده ۴۴ حفظ شده بودند، به ویژه همسران شهدای جدید و جانبازان و آزادگان به این ماده قانونی اضافه شدند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: علاوه بر نیاز استخدامی دستگاه‌ها، نیاز جایگزینی نیروهای خروجی از آن دستگاه نیز در اصلاحیه قانون مورد توجه قرار گرفت؛ در بخش دوم هم که به اختصاص ۵ درصد سهمیه استخدامی اشاره کرده است، رزمندگان دارای ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه در اولویت قرار گرفته و سپس به فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و فرزندان آزادگان دارای زیر یک سال سابقه اسارت و خواهران و برادران شهدا اضافه شده است.

وی به سه تبصره وارد شده به بند (و) ماده ۴۴ اشاره کرد و گفت: در تبصره یک آمده است که بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است فرزندان شاهد و جانباز و آزاده را با اولویت فرزندان شاهد و سپس جانبازان بر اساس درصد جانبازی و فرزندان آزادگان را بر اساس مدت اسارت قید شده در متن بند (و) ماده ۴۴ معرفی کند.

یزدان‌پناه افزود: در تبصره دوم نیز عنوان شده است که فرزندان شاهد و جانباز و آزاده از شرط جنسیت برای استفاده از سهمیه استخدامی معاف و دستگاه‌های مشمول این قانون موظف هستند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی، معدل و آزمون و با احراز شرایط گزینش عمومی (با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران) و از ابتدا آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام کنند.

وی اضافه کرد: تبصره سوم نیز گفته است که بنیاد شهید و امور ایثارگران با هماهنگی معاونت توسعه مدیریت منابع انسانی رئیس جمهور بر حسن اجرای این قانون نظارت داشته و تا تعیین تکلیف سهمیه مزبور موضوع جذب نیروی انسانی دستگاه‌ متقاضی مسکوت خواهد ماند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: این اصلاحیه که روز گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی یک فوریت آن به تصویب رسید، پس از تأیید شورای نگهبان به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش توانا، متن کامل بنده (و) ماده ۴۴ پس از اصلاح به این شرح است: همه دستگاه‌ها موظف هستند در چهارچوب نیاز استخدامی و جایگزینی نیروهای خروجی خود حداقل ۲۵ درصد نیازهای استخدامی خود را از میان جانبازان و آزادگان فاقد شغل، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان بالای ۳ سال سابقه اسارت و همسران شهدا و جانبازان معرفی شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران تأمین و نسبت به استخدام آنان از محل مجوزهای مربوط و پست‌های بدون متصدی اقدام کنند.

همچنین ۵ درصد سهمیه استخدامی نیز به رزمندگان با سابقه ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها، فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و فرزندان آزادگان زیر یک سال اسارت و خواهران و برادران شهدا اختصاص یابد.

یک پاسخ به “فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد و همسران شهدا مشمول سهمیه استخدامی”

  • وحدت:

    با سلام وخسته نباشید می خواستم بدانم ایین نامه اشتغال فرزندان جانباز بالای ۲۵ و همسران شهدا از کی به اجرا گذاشته می شود آیا به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی این بخشنامه ابلاغ شده است؟

یک نظر بگذارید

شما باید وارد شده باشیدتا بتوانید نظر بگذارید